Emlak yani gayrimenkul, taşınmazları ifade etmektedir. Bina, arsa, tarla, bağ, bahçe gibi taşınamayan eşya ve mülklerin ortak adı gayrimenkuldür. Emlakçılar ve gayrimenkul danışmanları ise bu gibi taşınmazların alım-satımında büyük rol oynamaktadır. Alıcı ile satıcının buluştuğu ortak nokta emlakçılardır.


Emlakçılar, mülkünü satmak isteyen birçok malikin gayrimenkullerini satmak amacıyla portföyüne ekler. Bu portföy sayesinde, mülk sahibi olmak amacıyla emlakçıyla görüşen alıcı istediği özelliklerde bir konut, işyeri, arsa veya turistik tesis satın alabilmektedir. Örneğin, Bornova satılık daire arayan bir alıcı, bornovoda faaliyet gösteren emlakçıların portföyünü incelemeledir. Bu durumda emlakçı sattığı her gayrimenkul için komisyon almaktadır.

Yalnızca satım işleriyle uğraşmayan emlakçı konut, işyeri, turistik tesis gibi gayrimenkulleri kiralama maksadıyla da çalışabilmektedir. Bu durumda da emlakçı kiraladığı her gayrimenkul için komisyon almaktadır. Örneğin Bornova kiralık daire arayan kiracı, bornovoda faaliyet gösteren emlakçıların portföylerini incelemelidir. Örneğin: koyuncuemlak.com

www.koyuncuemlak.com